School Calender

LITTLE MUHEJI SCHOOL

P.O. BOX 26337 KAMPALA- UGANDA

CALENDAR OF EVENTS FOR THIRD TERM 2015

 

DATE

EVENT

30TH, AUG, 2019

REPORTING OF P.7 BOARDERS.

31ST, AUG, 2019

REPORTING OF P.7 NON – BOARDERS

6TH, SEPT, 2019

REPORTING OF P.5 –P.6 BOARDERS

7TH SEPT, 2019

BEGINNING OF THIRD TERM 2019 TOP _ P.7

8TH,  SEPT, 2019

REPORTING OF BABY AND MIDDLE CLASSES.

10TH _ 11TH ,SEPT, 2019

BEGINNING OF TERM III 2019 EXAMS

9TH, OCT, 2019

INDEPENDENCE DAY (PUBLIC HOLIDAY)

11TH, OCT, 2019

VISITATION SUNDAY

15TH __ 16TH, OCT, 2019

MID _ TERM III 2019 EXAMS

24TH, OCT, 2019

OPEN DAY

30TH,OCT, 2019

BRIEFING P.7 CANDIDATES

2ND __ 3RD, NOV, 2019

P.L.E 2019

19TH _ 20TH, NOV, 2019

END OF YEAR EXAMS

21ST, NOV, 2019

TOP CLASS GRADUATION

29TH, NOV, 2019

SPEECH DAY

4TH, DEC, 2019

END OF TERM III 2019

 


LITTLE MUHEJI SCHOOL

PROGRAMME FOR TEACHERS FROM 24TH, AUG _ 5TH, SEPT, 2015

DATE

ACTIVITY

MONDAY

24TH, AUG, 2019

a)   Receiving draft schemes and materials by Heads of department. 9.00am __ 10.30am.

b)  Brief staff meeting 11.00am _ 1.00pm.

TUESDAY

25TH, AUG, 2019

a)   Departmental meetings.

b)  Updating schemes of work and lesson notes.

c)   Setting homework.

WEDNESDAY

26TH, AUG, 2019

a)   Heads of Department collecting schemes and lesson notes.

b)  Teachers receive manila cards.

c)   Setting home work.

THURSDAY

27TH, AUG, 2019

a)  Making teaching / learning aids (instructional materials.

b)  Setting question bank questions.

c)   Setting home work.

FRIDAY

28TH, AUG, 2019

a)   Making teaching / learning aids.

b)  Handing in set home work.

c)   Setting question –bank questions.

MONDAY

31ST, AUG, 2019

a)   Heads of Department checking prepared charts.

TUESDAY

1ST, SEPT, 2019

a)     Heads of Department return schemes and lesson notes to the subject teachers.

b)    Setting question –bank questions.

WEDNESDAY

2ND, SEPT, 2019

a)     Displaying charts in classrooms.

b)    Setting questions –bank questions.

THURSDAY

3RD, SEPT, 2019

a)    Displaying charts in classrooms.

b)    Setting question –bank questions.

FRIDAY

4TH, SEPT, 2019

a)     Handing in set question-bank questions.

b)    Teachers receiving reporting forms for all classes.

c)     Brief staff meeting.

 

N.B:   24TH, AUG, 2019 ___ 28TH, AUG, 2019 we work half day.

          31ST, AUG, 2019___   4TH, SEPT, 2019 we work full day.

 

PROGRAMME FOR WEDNESDAY

 

                                                                          02/09/2019

 

 

 

SESSION

   ACTIVITY

PERSON IN CHARGE

MORNING

8.00 ___ 10.30AM

 

SST  WORKSHOP

SCI  WORKSHOP

 

MR. ELUGANT JOSEPH

MR. MUSASIZI  ALEX

AFTERBREAK

11.00AM __ 1.00PM

 

MTC  WORKSHOP

ENG  WORKSHOP

 

MR.KAMYUKA  BENEDICT

MR. OKURUT  JOHN  .J.

AFTER LUNCH

 

2:00PM _4:00PM

   CHECKING

a)  QUESTION _BANK

b)  HOME WORK

 

BY THE HEADS OF DEPARTMENT


 

PRACTICAL    LESSONS

 

CLASS

DAY

TIME

TEACHER CONCERNED

P.1

Monday

11:00 _ 11:30

Litracy teachers

P.2

Tuesday

  2:00 _   2:30

Litracy teachers

P.3

Wednesday

11:00 _ 11:30

Litracy teachers

P.4

Thursday

  2:00  _   2:30

Science teachers

P.5

Friday

12:50   _  1:10

Science teachers

P.6

Friday

  3:40  _   4:00

Science  teachers

P.7

Friday

  4:00   __ 4:30

§ light

§ electricity and magnetism

 


TERM III DUTY ROSTER FOR NURSERY TEACHERS

 

Date

Main road

 Lower Campus

7th __ 11th Sept

 

Lynate, Anna, Mugabo

14th __ 18th Sept

Amuron & Getrude

Olivia, Regina, Berna

21st __ 25th Sept

Esther & Florence

Ddembe ,  Juliet, Nalongo

28thSept _ 2nd Oct

Tukaheebwa & Alice

Flavia, Carol, Clare

5th _ 9th Oct

Anna & Hadijah

Nantale, Getrude, Doreen

12th __16th Oct

Mugabo & Patience

Esther, Faith, Annet

19th __ 23rd  Oct

Nalongo & Juliet

Cherukut, Olivia, Loy

26th __ 30th Oct

Ddembe & Nantale

Patience, Hadijah, Tukaheebwa.

2nd __ 6th Nov

Alice  & Annet

Carol, Berna, Getrude

9th __ 13th Nov

Doreen & Regina

Flavia, Lucy, clare

16th __ 20th Nov

Olivia & Lynate

Mugabo, Recheal , Juliet

23rd __ 27th Nov

Cherukut & Faith

Florence & Loy

30th Nov _ 4th Dec

 

 

 

AFTERNOON TIME

 

Date

compound

water area

Toilet

1

Lynate

Anna

Mugabo

2

Olivia

Regina

Berna

3

Ddembe

Juliet

Nalongo

4

Carol

Clare

Flavia

5

Doreen

Getrude

Nantate

6

Faith

Esther

Annet

7

Olivia

Loy

Cherukut

8

Tukaheebwa

Hadijah

Patience

9

Getrude

Berna

Carol

10

Clare

Flavia

Lucy

11

Juliet

Recheal

Mugabo

12

Juliet

Florence

 

 


MORNING AND EVENING TIME

Date

Compound

Toilet

1

Lynate & Mugabo

Anna

2

Olivia & Berna

Regina

3

Ddembe & Nalongo

Juliet

4

Flavia & Clare

carol

5

Nantale & Doreen

Getrude

6

Annet & Faith

Esther

7

Cherukut & Olivia

Loy

8

Patience & Tukaheebwa

Hadijah

9

Carol & Getrude

Berna

10

Lucy & Flavia

Florence

11

Juliet & Mugabo

Recheal

12

Florence

Juliet